loading...

Gratulacje dla naszego proboszcza, wielebnego Jacka Nowaka, w 25. rocznicę święceń kapłańskich. Urodzony w 1964 roku w Polsce, ukończył sześć lat studiów seminaryjnych i uzyskał tytuł magistra teologii w 1994 roku. Jako „Kapłan misyjny” Towarzystwa Zakonnego Ojców Chrystusowców z Poznania, wielebny Jacek Nowak pełni funkcję proboszcza (i jedynego kapłana) ) w naszym Kościele katolickim św. Piotra Apostoła od 2015 r.  Doceniamy jego poświęcenie dla zachowania katolickiej misji naszej parafii. Nasza parafia, choć niewielka, jest dumna ze swojego wyjątkowego pochodzenia i historycznego znaczenia w  centrum Dallas. Świętujemy jej wieloetniczne Teksaskie i polskie dziedzictwo.   Nasza wiara katolicka jest wspierana przez rozwijające się życie duchowe,  społeczne, kulturalne, muzyczne, modlitewne, studium biblijne, pielgrzymki  i katechizacje młodzieży. Msze odprawiane są w języku angielskim i polskim.

Od 1996 r. ksiądz Nowak służył w „polonijnych” parafiach w Sterling Heights, Michigan; Saint Louis Missouri; Calgary, Kanada; Kingston, Ontario, Kanada; Chicago, Illinois; Poughkeepsie, Nowy Jork. W stanie Texas, ksiądz Nowak służył      w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Houston i w naszej parafii św. Piotra w Dallas. Z tego powodu ksiądz Nowak może być uznany jako  „Teksańczyk” [oprócz swojego polskiego i amerykańskiego obywatelstwa]. Dziękujemy księdzu  Nowakowi! Nasze najlepsze życzenia na 25. rocznicę święceń.

 

KRONIKA 2018

Uroczystość Trzech Króli ubogacił orszak jasełkowy dzieci. Oprawę muzyczną liturgii poprowadził muzyk Hubert Pralitz.

Z Nowym Rokiem powstał dziecięcy zespół folklorystyczny „Maki”. Tańca ludowego uczy pani choreograf Krystyna Olszewska.

14 stycznia Rada Duszpasterska zorganizowała tradycyjny „Opłatek”.

Od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu wprowadziliśmy dodatkową Msze św. w soboty o godz. 16:30 dla wspólnoty amerykańskiej, która uczęszcza do naszego kościoła z Uptown Dallas.

Miesiąc luty w naszej parafii jest tradycyjnie poświęcony historii Afro-Amerykańskiej. Okolicznościowy referat wygłosiła Dr. Donzella Hines, przewodnicząca diecezjalnego duszpasterstwa dla Afro-Amerykanów.

Tegoroczne Rekolekcje Wielkopostne poprowadził 23-26 lutego ks. Prof. Paweł Bortkiewicz, SChr.

W piątki Wielkiego Postu zapraszaliśmy w godzinach wieczornych do kawiarenki na postną kolację z rybą.

W Czwartą Niedzielę Wielkiego Postu w ramach zaangażowania w działalność charytatywną kościoła, kandydaci do bierzmowania zapoznali się w pracą misyjną sióstr Miłości , Matki Teresy z Kalkuty, które posługują w biednych dzielnicach Dallas.

W Piątek, 16 marca gościliśmy o. Adama Szustak, OP, wędrownego kaznodzieję.

W Niedzielę Palmową kandydaci do bierzmowania zostali przedstawieni liturgicznie wspólnocie parafialnej.

W Wielki Piątek młodzież ukazała Inscenizację Drogi Krzyżowej. Antycznych strojów użyczył Teatr miejski.

Dekorację Grobu Pańskiego z kamienia marmurowego wykonał, Marek Ochal.

W Wielkanoc amerykańscy katecheci zorganizowali dla dzieci w Griggs Park „Easter Egg Hunt”

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, nabożeństwo o godz. 15-tej zgromadziło bardzo wielu amerykanów. W tą niedzielę mieliśmy również Święconkę Parafialną.

W niedzielę, 6 maja tradycyjnie zorganizowaliśmy Polską Majówkę na terenie kościelnym.

W niedzielę, 13 maja wspólnota amerykańska miała tradycyjną celebrację „May Crowning”.

Do I Komunii św. 20 maja przystąpiło 16 dzieci. W tym roku dzieci pierwszokomunijne ofiarowały do kościoła ornat.

Na niedzielę, 27 maja zaprosiliśmy absolwentów średnich i wyższych uczelni. Życzenia tegorocznym absolwentom złożył Dr. Jerzy R. Lysikowski, wybitny biostatyk Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Młodzież wzięła udział w togach.

 Podczas spotkania z przedstawicielami Polonii mieszkającej w Stanach Zjednoczonych Ameryki Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla Polski i Polaków.  Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi                          Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w popularyzowaniu polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej, za działalność na rzecz społeczności polskiej w USA został odznaczony nasz parafianin, Hubert Pralicz.

3 czerwca, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa, która mocno wrosła w polską i polonijną tradycję religijną była celebrowana po raz pierwszy wraz ze społecznością amerykańską.

W wakacyjne niedziele lipca organizowaliśmy dla wspólnoty amerykańskiej „Vacation Bible School”.

Ks. proboszcz w sierpniu przebywał na wakacyjnym wypoczynku w Polsce. Księdza proboszcza zastępował ks. Leon B. Rubaj, pełniący na co dzień posługę w San Antonio.

Nowy rok katechetyczny rozpoczęliśmy 9 września uroczystą Mszą św.

Rekolekcje dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania zostały przeprowadzone w domu rekolekcyjnym Sióstr Nazaretanek, Grand Prairie, w dniach 7-9 września.

W niedzielę 16 września 18 kandydatów przyjęło Sakrament Bierzmowania. Szafarzem sakramentu był biskup pomocniczy diecezji Dallas - Gregory Kelly.

Na niedziele zaprosiliśmy na spotkanie otwarte wszystkich zainteresowanych zmianą architektury prezbiterium naszego kościóła Obecny projekt powstał przy współpracy z Diecezjalną Komisją Liturgiczną.

Od 1 listopada nasz kościół św. Piotra w ramach diecezjalnego procesu „Parish Incorporation” został zarejestrowany w Stanie Teksas jak niezależna rzymsko-katolicka parafia. W skład zarządu nowej jednostki administracyjnej wchodzi aktualny proboszcz, biskup, i dwóch parafian. Właścicielem ziemi i wszystkich budynków na terenie parafii „landlord” jest ponownie parafia.

Program obchodów – 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości obejmował; bankiet w hotelu przy udziale nowo zamianowanego Konsula Generalnego z Houston, Roberta Rusieckiego; koncert fortepianowy Michała Korzistka; Uroczysta Msza św. z udziałem księży polonijnych; występ zespołów folklorystycznych: „Maki” i „Jagoda”; spektakl „100 lat Niepodległości”   przeprowadzony przez Szkołę Polską; wspólny śpiew pieśni patriotycznych oraz koncert muzyki polskiej poprowadzony przez Huberta Pralicz przy współpracy z Small Big Hearts Foundation.

Pod koniec listopada ukazała się strona internetowa Polonii w Dallas. Forum-Polonia-Dallas.

W Święto Dziękczynienia gościliśmy Zbigniewa Czajkę i Jan Kostucha, którzy pielgrzymują promując Polskę na rowerach z Seattle, WA do Key West, FL

Spotkanie dzieci ze Świętym Mikołajem organizuje tradycyjnie Szkoła Polska oraz wspólnota amerykańska. Prasa lokalna  z uznaniem odnotowała to wydarzenie.

Rekolekcje Adwentowe prowadzi Ks. Prof. Dariusz Oko w dniach   15-17 grudnia.  Ks. Dariusz Oko udzielił również wywiadu dla Guadalupe Radio Texas.

Powróciliśmy do organizowania Wieczerzy Wigilijnej dla osób samotnych, która odbyła się 24 grudnia, połączona z kolacją przy świecach i wspólnym śpiewem kolęd.

Po raz pierwszy zorganizowaliśmy Żywą Szopkę, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem i nie tylko u dzieci.


10 listopada 2016r. 30 listopada 2020r. 33 11905 Drukuj
2015 - 2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2907 Woodall Rodgers Fwy.
Dallas, Texas / TX 75204-2739
Tel. 214-855-1384 / Fax 214-855-1309 / saintpeter@stpeterdal.com

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne

do góry