loading...
Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
Piątek XXIV tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Bł. Władysława z Gielniowa | czytania na dziś »
Rada Parafialna Kontakt

Z HISTORII DUSZPASTERSTWA POLSKIEGO W DIECEZJI DALLAS

Czy wiesz, że…

• Pierwszym większym skupiskiem Polaków w Diecezji Dallas, była miejscowość Thurber, a następnie Strawn, Erath County. Pierwszym duszpasterzem kilkudziesięciu polskich rodzin, z których mężczyźni pracowali w kopalni węgla, był w 1893 roku ks. Piotr Litwora z Bremond, TX.

 

• Jednymi z pierwszych polskich duszpasterzy (od 1911 roku) w Diecezji Dallas byli: ks. Paweł (Paul) Niedziela (+1941) i ks. Franciszek (Francis) Kowalski (+1949).

 

• Główne uroczystości z okazji 100-lecia Teksasu miały miejsce w Dallas w 1936 roku. W czasie tej jubileuszowej imprezy był też „Dzień Polski”. Do przygotowania i przeprowadzenia tego Dnia zaangażowała się Polonia z Dallas i Fort Worth. Wśród Gości z Polski była obecna grupa harcerzy z Katowic. Specjalną publikację o pierwszej polskiej osadzie i parafii w Panna Maria, w Teksasie, wydał na tę okazję ks. Edward J. Dworaczyk.

 

• Polonia stanu Texas włączyła się w ogólno-światowe obchody 1000 – lecia Chrztu Polski, organizując specjalną uroczystość w pierwszej polskiej osadzie Panna Maria w Teksasie, w niedzielę, 23 października 1966 roku.

 

• Msza Święta celebrowana przez ks. Franciszka Gabryl w kościele Św. Piusa X, w Dallas, oraz specjalne spotkanie, w którym wziął udział biskup Thomas Tschoepe 26 sierpnia 1982 roku, znalazły się w programie uroczystości zorganizowanej przez Polonię w Dallas dla uczczenia 600-lecia obecności obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie. Specjalnym gościem wieczoru był Don Edinburg, dyrektor katolickiej organizacji charytatywnej pomagającej uchodźcom, który poporosił o pomoc nowo przybywającym imigrantom z Polski.

•Duszpasterstwo Polaków i Polonii w diecezji Dallas powierzone zostalo księżom z Towarzystwa Chrystusowego w 1985 roku.   

 


 • ZAKOŃCZENIE POSŁUGI DUSZPASTERSKIEJ KS. PROBOSZCZA

  Rada Parafialna przy kościele Św. Piotra Apostoła w Dallas informuje, że 27-09-2020 nasz  ks. Proboszcz Jacek Nowak odprawi ostatnią Mszę Św. w naszym kościele. Dziękujemy ks Jackowi za dobrą współprace na rzecz naszego kościoła i wspólnoty parafialnej. Razem z angielsko języczną radą dobrze się nam pracowało i osiągnęliśmy wiele sukcesów: jak wspólna procesja na Boże Ciało, wspólny jesienny festiwal, wspólna rada parafialna i finansowa, zespól dziecięcy Maki. W maju tego roku pomimo pandemii dzięki staraniom ks Jacka dostaliśmy pozwolenie od Biskupa na celebracje 100 rocznicy urodzin Ojca Św. Jana Pawła. We Mszy Św. brali udział przedstawiciele organizacji polonijnych. Coraz więcej młodych ludzi uczęszcza na Msze Św. zarówno angielskie jak i polsko języczne. 

  Pomimo pandemii parafia finansowo stoi bardzo dobrze, audyt w sierpniu wykazał zaoszczędzone pieniądze. Pod kierownictwem ks Jacka została wyremontowana plebania, która była w bardzo złym stanie. Według 7 audyt  remont został wykonany bardzo dobrze niskim kosztem pomimo to, ks Jacek został posadzony o malwersacje parafialnych pieniędzy. Podejrzliwi parafianie z polsko języcznej grupy pisali skargi do Prowincjała przez cały czas  posługi ks Nowaka w naszej parafii. Częste kontrole nie stwierdziły żadnych nieprawidłowości. Innym powodem podejrzeń były wyjazdy księdza do Houston w kwietniu i maju tego roku. Oskarżano go, że jeździ tam do kobiety.  Ks Jacek ma bardzo chorego brata, który leczy się u dr. Burzyńskiego i to było powodem częstych wyjazdów. Są to tylko niektóre przykłady pokazujące jak plotka i bezpodstawne posadzenia mogą utrudnić i zrujnować życie człowieka i nawet księdza.

  Rada Parafialna skierowała prośbę do Prowincjała o przedłużenie posługi ks Nowaka w naszej parafii, i o nieprzenoszenie w czasie trwania pandemii koronavirus ale nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Przykro nam, że nikt z księdza przełożonych nie skontaktował się ani z Radą Parafialną czy finansową prawnie zatwierdzoną przez Biskupa w Dallas do reprezentowania parafii  i opieki nad nią. Jak nam wiadomo, również ks. Biskup oraz ks. Proboszcz dla dobra parafii prosili Prowincjała o przedłużenie posługi, jednak bez pozytywnej odpowiedzi, choć w innych parafiach ks. Prowincjał dokonał zmian po 10 latach posługi.

  Składamy serdeczne Bóg zapłać ks. Proboszczowi za 5 lat pracy na rzecz naszego kościoła  i wspólnoty parafialnej. Dziękujemy za każdą Msze Świętą, posługę spowiedzi, udzielonych sakramentów, wizyt  duszpasterskich w naszych domach. Życzymy zdrowia, Bożego Błogosławieństwa w dalszej posłudze kapłańskiej. 

                Rada Parafialna 

   

   

  17 maja 1907
 • 27 września biuletyn

  17 maja 2222 1
 • MODLITWA W INTENCJI USTANIA EPIDEMII

  „Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach świata, zwracają się do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia.

  Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość rządzącym, energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym.

  Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen.

  Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się za nami!”

  17 maja 1347
 • 19 stycznia 2016r. 25 lutego 2016r. 33 11078 Drukuj
  2015 - 2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2907 Woodall Rodgers Fwy.
  Dallas, Texas / TX 75204-2739
  Tel. 214-855-1384 / Fax 214-855-1309 / saintpeter@stpeterdal.com

  projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne

  do góry