dodano: 2016-01-19 13:02:01 edycja: 2016-02-25 14:28:34 autor: 33 odsłon: 9540

O parafii

Z HISTORII DUSZPASTERSTWA POLSKIEGO W DIECEZJI DALLAS

Czy wiesz, że…

• Pierwszym większym skupiskiem Polaków w Diecezji Dallas, była miejscowość Thurber, a następnie Strawn, Erath County. Pierwszym duszpasterzem kilkudziesięciu polskich rodzin, z których mężczyźni pracowali w kopalni węgla, był w 1893 roku ks. Piotr Litwora z Bremond, TX.

 

• Jednymi z pierwszych polskich duszpasterzy (od 1911 roku) w Diecezji Dallas byli: ks. Paweł (Paul) Niedziela (+1941) i ks. Franciszek (Francis) Kowalski (+1949).

 

• Główne uroczystości z okazji 100-lecia Teksasu miały miejsce w Dallas w 1936 roku. W czasie tej jubileuszowej imprezy był też „Dzień Polski”. Do przygotowania i przeprowadzenia tego Dnia zaangażowała się Polonia z Dallas i Fort Worth. Wśród Gości z Polski była obecna grupa harcerzy z Katowic. Specjalną publikację o pierwszej polskiej osadzie i parafii w Panna Maria, w Teksasie, wydał na tę okazję ks. Edward J. Dworaczyk.

 

• Polonia stanu Texas włączyła się w ogólno-światowe obchody 1000 – lecia Chrztu Polski, organizując specjalną uroczystość w pierwszej polskiej osadzie Panna Maria w Teksasie, w niedzielę, 23 października 1966 roku.

 

• Msza Święta celebrowana przez ks. Franciszka Gabryl w kościele Św. Piusa X, w Dallas, oraz specjalne spotkanie, w którym wziął udział biskup Thomas Tschoepe 26 sierpnia 1982 roku, znalazły się w programie uroczystości zorganizowanej przez Polonię w Dallas dla uczczenia 600-lecia obecności obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie. Specjalnym gościem wieczoru był Don Edinburg, dyrektor katolickiej organizacji charytatywnej pomagającej uchodźcom, który poporosił o pomoc nowo przybywającym imigrantom z Polski.

•Duszpasterstwo Polaków i Polonii w diecezji Dallas powierzone zostalo księżom z Towarzystwa Chrystusowego w 1985 roku.   

  • POGRZEB ŚP. LESZKA NAZARKO

  Z nadzieją Zmartwychwstania w Chrystusie informuję, że dnia 30 grudnia 2019 r. w Garland TX odszedł do Pana śp. Leszek NAZARKO

  Uroczystości pogrzebowe śp. Leszka odbędą się 18 stycznia (sobota) w Dallas. Msza Święta w kościele pw. Piotra rozpocznie się o godz. 18:00.

  Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!

  22 listopada 2016r. 3391
 • PODZIĘKOWANIE PO ŚWIĘTACH

  Święta Bożego Narodzenia za nami. By  Liturgia   i wystrój świątyni  wypadł jak  najpiękniej, wiele osób było zaangażowanych.  Wyrazy wdzięczności służbie  liturgicznej; lektorom, kolektorom                                 i ministrantom za zaangażowanie i czynny udział.  Serdecznie  podziękowania składam dla Tereski Grynia i Marcina Żarnowski zo oprawę muzyczną oraz wszystkim    za liczny udział w liturgii.

  Składam serdeczne „Bóg zapłać” wszystkim,  którzy pomagali przy    dekorowaniu żłóbka i kościoła. Dziękujemy „Trow Tree Farm” za ofiarowanie tanich choinek do kościoła. Wyrazy uznania  i wdzięczności  również dla Marka Ochal, Roberta Szczypty, Mariusza Wiśniewskiego i Waldemara Myslak za Szopki  Betlejemskie oraz dla Sylwii Mazurek, za dekorację.  Wyrazy wdzięczności dla Wiesławy Rybaków i Agnieszki Myślak za przygotowanie  wysyłki świątecznej oraz , pp. Agnieszce  i Waldemarowi  Knasiak za ofiarowanie tanich kwiatów. Bóg zapłać!

  Serdeczne podziękowanie dla Rady Duszpasterskiej za zorganizowanie „Wieczerzy Wigilijnej” oraz             obiadu charytatywnego dla Karolinki. Szczególne              wyrazy wdzięczności dla;  Elżbiety Młodnickiej,              Danusi Góreckiej   za przygotowanie smacznego obiadu i deserów.  Szczere podziękowanie dla wszystkich, którzy swoją pracą, talentem i obecnością,  przyczynili się do uświetnienia wigilijnego spotkania Wspólnoty Parafialnej.  Za poparcie i wspaniałą atmosferę. Bóg zapłać!

   

  29 października 2016r. 4747
 • 19 stycznia 2016r. 25 lutego 2016r. 33 9540